Koleje Śląskie

Aplikacja do planowania obiegów pociągów

Koleje Śląskie to regionalny przewoźnik kolejowy utworzony przez samorząd województwa śląskiego. Spółka w 2019 miała 6,08% udziału w rynku mierzonym pod względem liczby pasażerów (6. wynik w kraju). Przewoźnik obsługuje 15 linii na terenie województwa śląskiego, z czego 3 kończą się w innych województwach, a jedna za czeską granicą. W ramach współpracy zrealizowaliśmy aplikację wspomagającą planowanie obiegów pociągów na terenie sieci połączeń.

Mockup przygotowany przez agencje interaktywną - strony internetowe Katowice

Opis problemu

Planowanie obiegów, czyli dokładny plan kursowania taboru i wymijania się pociągów na konkretnych stacjach jest problemem złożonym, gdyż konieczne jest wzięcie pod uwagę dużej ilości parametrów i ograniczeń, takich jak:

Ograniczenia linii kolejowych związanych z ilością torów, ograniczeń prędkości, czy aktualnych remontów i zamknięć

Przejazdy innych pociągów niż pociągi spółki Koleje Śląskie – innych pociągów osobowych (np. PKP Intercity), a także przejazdy pociągów towarowych

Ograniczenia wynikające z posiadania przez przewoźnika różnego rodzaju taboru – nie wszystkie składy mają jednakową prędkość przejazdową, różnią się także pojemnością, czy możliwością łączenia zespołów trakcyjnych w dłuższe składy

Główne funkcje

Zaawansowane wizualizacje


Aplikacja wizualizuje przebiegi pociągów przez poszczególne stacje w sposób graficzny. Przed wdrożeniem proces ten odbywał się przy użyciu standardowych metod kreślarskich, takich jak ołówek i linijka. Komputerowe wspomaganie planowania skróciło czas pracy i poniosło jakość procesu.

Import danych wejściowych


Aplikacja umożliwia import bazy danych przejazdów z wewnętrznych narzędzi przewoźnika, a także danych z serwisu SKRJ (System Konstrukcji Rozkładów Jazdy) należącego do PKP Polskie Linie Kolejowe SA, który jest zarządcą narodowej sieci linii kolejowych (infrastruktury) w Polsce.

Webowy interfejs użytkownika


Aplikacja dostępna jest przez przeglądarkę, dzięki czemu nie wymaga specjalnych uprawnień do instalacji i uruchomienia, co w przypadku przedsiębiorstwa o wysokim standardzie procedur bezpieczeństwa pozwala na bezproblemowe aktualizacje i dostęp.

Eksport danych


Wytyczone przebiegi pociągów są dostępne do eksportu w sposób tekstowy, opatrzone komentarzami słownymi, dostępnymi dla innych organizacji kolejowych. Możliwe jest również wyeksportowanie obszarów graficznych w wysokiej rozdzielczości do druku.

Zapis stanu


Aplikacja pozwala na zapis stanu pracy, dzięki czemu możliwa jest współpraca nad procesem przez większą liczbę zaangażowanych osób w ramach danego działu przedsiębiorstwa.

Ekrany

Enlighten to Agencja Interaktywna & Software House z samego serca Górnego Śląska. Pomagamy firmom poprawić ich wizerunek w sieci. Specjalizujemy się w tworzeniu stron www, aplikacji webowych, fotografii i filmie.

ul. Tadeusza Kościuszki 38/14, 40-040 Katowice

hello@enlighten.pl

729 191 053

NIP: 6342954906

Skontaktuj się z nami