Czym są aplikacje hybrydowe?

Szymon Drąg, Web Developer

Technologia aplikacji hybrydowych jest nowym i szybko wznoszącym się trendem wśród start-upów jako rozwiązanie, które pozwala zwinnie tworzyć aplikacje na wiele platform przy użyciu jednej bazy kodu. Aby dobrze odpowiedzieć na pytanie czym tak naprawdę są aplikacje hybrydowe, trzeba przedstawić różnice między aplikacjami webowymi i aplikacjami natywnymi.

W tym artykule najpierw skupimy się na krótkiej charakterystyce aplikacji webowych i mobilnych, następnie przyjrzymy się różnicom w obu podejściach, a na koniec odpowiemy na pytanie czym są aplikacje hybrydowe i zastanowimy się w jakich przypadkach są dobrym zastosowaniem. Postaramy się spojrzeć w najbliższą przyszłość w trendach tworzenia aplikacji.

Aplikacje webowe

Aplikacje webowe są tworzone w sposób umożliwiający korzystanie z nich przy pomocy przeglądarki internetowej. Popularnymi przykładami aplikacji webowych są min.: YouTube, Gmail czy Facebook. Pogląd, iż aplikacje webowe są gorsze i prostsze niż ich okienkowe odpowiedniki, mimo iż zawiera ziarno prawdy, powoli przestaje być aktualny, a granica między możliwościami aplikacji internetowych i ich okienkowymi odpowiednikami zaciera się. Nowoczesne aplikacje webowe przygotowuje się praktycznie wyłącznie przy wykorzystaniu języka JavaScript.

Aplikacje natywne

Aplikacje natywne zostały przygotowane specjalnie pod środowisko w którym będą uruchamiane. Innych narzędzi używamy do przygotowania aplikacji otwieranej przez iPhona, innych dla urządzeń z system Android, a jeszcze innych na SmartTV Samsunga czy komputerów z systemem MacOS, Linux czy Windows. Takie aplikacje mogą korzystać z unikatowych parametrów urządzenia i środowiska w jakim są otwierane – aplikacje mobilne będą miały np. dostęp do akcelerometrów telefonu, natomiast aplikacje desktopowe przykładowo będą mogły przesłać do karty graficznej cięższe obliczenia matematyczne.

Różnice

1. Dostępność


Największą zaletą aplikacji webowych jest ich dostępność. Poza brakiem konieczności przechodzenia przez często żmudny proces instalacji czy pobierania/kupna oprogramowania, są one dostępne z poziomu każdego urządzenia z przeglądarką internetową. Ponadto, mogą zostać odnalezione przy pomocy wyników wyszukiwania Google.

2. Możliwości


Istotną zaletą aplikacji natywnych jest ich “szycie na miarę”. Producenci oprogramowania wiedzą na jakim urządzeniu będzie wyświetlane ich rozwiązanie, dzięki czemu mogą łatwiej i lepiej korzystać z domyślnych sensorów i wbudowanych możliwości urządzenia. Dodatkowo, wobec tego, że aplikacje były pisane w języku domyślnym dla danego urządzenia, przeważnie osiągają lepszą wydajność i płynniejsze doświadczenie użytkowania.

3. Wdrożenie


Rynek oprogramowania webowego w relacji do rynku programistów aplikacji natywnych jest znacznie bardziej zunifikowany pod względem stosu technologicznego i znacznie większy względem liczebności, co wprost przekłada się na niższą cenę, większą możliwość wyboru wykonawcy i pewność, że w razie niespodziewanych problemów mamy znacznie większą społeczność, do której możemy zwrócić się o pomoc.

4. Dystrybucja


Aplikacje natywne są dystrybuowane przez odpowiednie platformy, na które zostały przygotowane. Jeżeli aplikacja została stworzona dla systemu iOS, jej domyślnym (i w tym przypadku jedynym) miejscem dystrybucji jest sklep AppStore. Jeżeli chcemy udostępniać aplikację za pobraniem opłaty musimy liczyć się z 30% marżą pobieraną przez właściciela platformy.

Aplikacje hybrydowe

Aplikacje hybrydowe są pewnego rodzaju miksem aplikacji webowych i natywnych. Baza aplikacji hybrydowej tworzona jest przy użyciu technologii webowych (JavaScript/HTML/CSS), a następnie aplikacja jest opakowywana w ramkę aplikacji natywnej, niewidocznej dla użytkownika. Przy użyciu odpowiednich “łączników” (pluginów) aplikacji, mimo iż tworzona przy użyciu technologii internetowych, może korzystać z unikalnych możliwości urządzenia (sensory, aparat, autoryzacja odciskiem palca, powiadomienia push i tym podobne).

Zalety

Jedna baza kodu - wieloplatformowe podejście


Wyobraźmy sobie, że chciałbyś, by Twoja aplikacja była dostępna na telefonach z systemem iOS, Android oraz na komputerach z Windowsem. W przypadku standardowego podejścia, musisz wynająć 3 oddzielne zespoły programistów wyszkolonych w poszczególnych systemach i posiadać trzy oddzielne aplikacje. Poza dużymi kosztami, jakie generują zespoły programistów, takie podejście pochłania dużo czasu i stwarza wiele problemów podczas aktualizacji oprogramowania. W przypadku aplikacji hybrydowej wystarczy jedna aplikacja i jeden zespół specjalistów, by zrealizować Twoje zapotrzebowanie. Co więcej, w razie potrzeby udostępnienia aplikacji na kolejnym urządzeniu/systemie, wystarczy działającą aplikację hybrydową opakować w kolejną ramkę natywną, zamiast tworzyć aplikację na nowo w kolejnej technologii.

Dystrybucja bez granic


Aplikacje hybrydowe możemy opublikować w każdy możliwy dla dystrybucji oprogramowania sposób: pod linkiem z poziomu przeglądarki internetowej, wystawić w sklepach z aplikacjami mobilnymi takimi jak AppStore czy Google Play lub w przypadku aplikacji desktopowych ściągnąć plik instalacyjny.

Integracja i skalowalność


Większość nowoczesnych aplikacji korzysta z wielu funkcji zewnętrznych serwisów dla lepszej jakości użytkowania. Popularnymi przykładami są: rejestracja przy pomocy konta Facebook, wyświetlanie map w naszym serwisie dostarczonych przez Google czy płatność za zakupy przy pomocy Apple Pay. Niektóre z tych rozwiązań wychodzą na wszystkie platformy równocześnie (iOS, web, Android), niektóre dopiero po uzyskaniu odpowiedniej popularności rozszerzają się na inne platformy, ale w przeważającej liczbie przypadków są one najpierw dostępne w technologiach webowych, a niektóre tylko i wyłącznie.

Problemy

Głównymi problemami technologii aplikacji hybrydowych jest brak gotowych elementów interfejsu oraz zmienna płynność w zależności od wydajności domyślnej przeglądarki internetowej, jaka jest używana w danym środowisku.

Pierwszy z tych problemów wynika z młodego wieku technologii i z czasem zaniknie – polega on na tym, iż podczas budowania aplikacji natywnych zazwyczaj korzystamy z gotowych elementów interfejsu dopasowanych do systemu – przyciski, wysuwane menu, zakładki i tym podobne. W przypadku aplikacji hybrydowych, cały interfejs musimy zbudować od zera w technologiach webowych, co może wpływać negatywnie na jakość i czas wykonania projektu. Na szczęście powstaje szereg bibliotek z gotowymi elementami interfejsu, jednym z dobrych przykładów, z których korzystamy jest framework Ionic.

Drugi z problemów jest także tematem otwartym: wydajność i możliwości przeglądarek internetowych zmienia się dynamicznie, a ich rozwój jest zazwyczaj kluczowym celem producentów telefonów i komputerów. Warto zaznaczyć, że problemem nie jest tak naprawdę limit szybkości, ponieważ w przypadku topowych producentów sprzętu jest ona wystarczająca, ale dlatego, że jest ich wiele i różnią się między sobą.

Przyszłość

Aplikacje Hybrydowe z każdym rokiem będą doganiać aplikacje natywne pod względem szybkości i jakości użytkowania. Na pewno dogonią je pod względem funkcjonalności i w niektórych przypadkach nawet przegonią.

Pod względem popularności aplikacje hybrydowe, dzięki wieloplatformowym podejściu i mniej czasochłonnej metodzie wdrożenia, dokończą proces przejmowania rynku. Jednak z uwagi na fakt, że aplikacje hybrydowe są budowane w oparciu o technologie aplikacji natywnych, nigdy w pełni ich nie wyprą.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach aplikacji hybrydowych i jak możesz rozwinąć swój biznes dzięki nim – skontaktuj się z nami!

Enlighten to Agencja Interaktywna & Software House z samego serca Górnego Śląska. Pomagamy firmom poprawić ich wizerunek w sieci. Specjalizujemy się w tworzeniu stron www, aplikacji webowych, fotografii i filmie.

ul. Tadeusza Kościuszki 38/14, 40-040 Katowice

hello@enlighten.pl

729 191 053

NIP: 6342954906

Skontaktuj się z nami